Dietą w hemoroidy
Hemoroidy to problem, który najczęściej ukrywamy i wstydzimy się o nim mówić, nawet z lekarzem. Gdyby nie były one takim tabu, już dawno dowiedziałabyś się, że możesz sobie z nimi poradzić zmieniając styl życia i sposób żywienia.
Zmiana diety to nie banał
Lekarze informują nas, iż w początkowych stadiach hemoroidów zmiana diety na bogatszą w owoce i warzywa (oczyszczające organizm i wspomagające procesy naprawcze) jest działaniem niezbędnych, jeśli chcemy się uchronić od rozwoju choroby. Szczególnie, że może nawet dojść do ich przeobrażenia w coś o wiele cięższego jak np. zespół leniwego jelita, zespół złego trawienia czy nowotwór jelita grubego. Ta ostatnia choroba całkowicie pozbawia nas szansy na pobieranie z pokarmu substancji wartościowych.
Zmiana diety w tym przypadku może się okazać najbardziej skuteczna. Okazuje się, że odpowiednia dieta może zatrzymać proces rozwoju choroby, a nawet doprowadzić do jej cofania się. Pierwszym krokiem powinno być ograniczenie spożycia substancji wspomagających chorobę. Są to produkty z białej mąki, mięso, rafinowany cukier i mleko. To one powodują stan zapalny w organizmie. Następnie powinniśmy wzbogacić dietę w takie produkty lecznicze jak surowe warzywa i owoce oraz oleje rzepakowy i lniany, które są bogate w kwasy omega-3.
Jak pisze autor książki “Antyrak”, doktor David Servan-Schreiber , tylko dieta jest w stanie wyprowadzić nas bezpieczną ścieżką z choroby. Jest to ścieżka pozbawiona lęku, skutków ubocznych i niebezpiecznego odstępstwa od natury jak w przypadku leczenia farmakologicznego.
Zamiast leczyć lepiej wyleczyć
Ciągłe łagodzenie objawów za pomocą maści i czopków stosowanych wewnętrznie nie wystarczy. Warto zastosować dietę, która pomoże nam pozbyć się nie tylko objawów choroby, ale także jej przyczyn. Leczenie wyłącznie objawów sprawi, że przyczyna nie zniknie, a choroba będzie nawracać. Przyczyną są w tym przypadku złe nawyki , jak niechęć do ćwiczeń fizycznych i brak umiaru w jedzeniu. Warto zatem zająć się tymi dwoma sferami. Poza tym można stosować różne inne metody wspomagające leczenie. Najlepszymi metodami wyróżnionymi w medycynie niekonwencjonalnej i homeopatii są:
- stosowanie nasiadów z pomocą ziół ściągających np. ziarnopłon
- nalewki lub maści z oczarem, ziarnopłonem, rumiankiem bądź kasztanem zwyczajnym
- akupunktura i akupresura – uwalniające chorego od bólu
ALNG